czym jest hipoteka

Czym jest hipoteka

Czym jest hipoteka?

Pojęcie hipoteki najczęściej wzbudza skrajne uczucia. Z jednej strony kojarzy nam się ona z własnym mieszkaniem/domem czy inną nieruchomością, na którą nie moglibyśmy sobie pozwolić bez wsparcia banku. Z drugiej strony hipoteka to najczęściej długotrwałe obciążenie finansowe (nawet na kilkadziesiąt lat), które wielu osobom może spędzać sen z powiek.
Hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe zabezpiecza wierzytelność pieniężną do ograniczonej sumy pieniężnej. Wzmianki o tym, czy dana nieruchomość obciążona jest hipoteką należy szukać w dziale IV księgi wieczystej dla danej nieruchomości.

Chociaż kredyt hipoteczny kojarzy nam się najczęściej z nieruchomością (a raczej prawem własności nieruchomości), jego przedmiotem może być również prawo użytkowania wieczystego, udział współwłaściciela do własności, udział w prawie użytkowania wieczystego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, czy własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego.

Rodzaje hipoteki

Najczęstszym rodzajem hipoteki, z jakim mamy do czynienia to hipoteka umowna, która powstała w drodze umowy i wpisu do księgi wieczystej. Tego rodzaju hipotekę ustanawia się na dwa sposoby – w formie aktu notarialnego lub w formie pisemnej (zgodnie z art. 95 ustawy Prawo bankowe).

Oprócz tego wyróżniamy jeszcze hipotekę:
– łączną – pozwala na zabezpieczenie wierzytelności poprzez obciążenie kilku nieruchomości;
– przymusową – zostaje wpisana w księgę wieczystą na żądanie wierzyciela, którego wierzytelność stwierdzono tytułem wykonawczym lub tytułem zabezpieczającym. Do ustanowienia hipoteki przymusowej niezbędne jest posiadanie tytułu egzekucyjnego, który będzie podstawą do dokonania wpisu w księdze wieczystej.

Wykreśleniem hipoteki

Nie każdy o tym pamięta, a są tacy, którzy nie wiedzą, że sami musimy zadbać o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Jeśli zatem spłaciliśmy już całą wierzytelność, możemy złożyć do sąd rejonowego, właściwego dla położenia nieruchomości wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Oczywiście wniosek ten musi być odpowiednio udokumentowany – np. oświadczeniem wierzyciela, zawartym w formie aktu notarialnego, czy też listem mazalnym z banku.

[Głosów: 8   Average: 4.9/5]