Mieszkanie z licytacji komorniczej – gdzie je kupić?

Jak znaleźć mieszkanie z licytacji komorniczej?

Coraz częściej słyszy się o możliwości zakupu mieszkania z licytacji komorniczej, po cenie zdecydowanie niższej niż rynkowa. Nie każdy jednak wie, jak wyszukać tego typu nieruchomości, ani jakie formalności należy spełnić, by móc wziąć udział w licytacji. Tymczasem zakupiona w ten sposób nieruchomość może być dobrym sposobem na tanie mieszkanie lub stać się dodatkową inwestycją na przyszłość.

Można spotkać się z tezą, że znalezienie mieszkania z licytacji komorniczej jest praktycznie niemożliwe, gdyż mało gdzie widnieje informacja na temat takiego przetargu. Albo, że komornicy zachowują te najlepsze okazje dla siebie i znajomych. Oczywiście obydwa twierdzenia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, chociaż należy przyznać, że informacji na temat mieszkań do licytacji komorniczej nie znajdziemy w zwykłym portalu ogłoszeniowym, ani w biurze nieruchomości.

Gdzie zatem ich szukać?

Najprościej – na portalu komornik.pl – czyli stronie Krajowej Rady Komorników. Pojawiają się tam informacje nie tylko o nieruchomościach, ale również ruchomościach (samochody, sprzęt RTV, AGD, komputery, biżuteria). Jednak i tam nie zawsze znajdziemy wszystkie licytacje. Niektóre z nich komornicy umieszczają na swoich stronach internetowych. To z kolei sprawia, że znalezienie interesującej nas oferty może być czasochłonne i nieskuteczne. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że w Internecie pojawia się coraz więcej stron, które są swego rodzaju agregatami treści i zbierają informacje na temat aktualnych licytacji komorniczych.

Jednym z najpopularniejszych portali jest obecnie listaprzetargow.pl, która w Internecie zaistniała już dobrych klika lat temu. Oferuje ona najnowsze informacje odnośnie licytacji komorniczych i przetargów na nieruchomości. Strona jest prosta i przejrzysta, dobrze się z niej korzysta. Posiada jednak spory minus. Dostęp do szczegółowych informacji jest płatny. A przecież nie są to informacje ukryte, można je znaleźć na stronie komornika i w portalu, w którym pierwotnie zamieszczono ofertę. Z jednej strony rozumiemy, że prowadzenie portalu wymaga wkładu finansowego, z drugiej jednak są to informacje ogólnodostępne, więc ich ukrywanie przed niczego nieświadomymi internautami nie jest fair.

Bizzone.pl – to portal, który prezentuje ogłoszenia dotyczące nie tylko przetargów nieruchomości. Znajdziemy tutaj również przetargi krajowe z różnych kategorii – IT, finanse, BHP, szkolenia czy tłumaczenia. W przypadku ogłoszeń o licytacji nieruchomości – mają one osobną zakładkę i nie sposób je przeoczyć. Kiedy przejdziemy na podstronę Przetargi na nieruchomości zobaczymy najpierw oferty promowane z różnych zakątków Polski. Nieco niżej znajdą się informacje na temat liczby dostępnych ogłoszeń. Jest także możliwość ich filtrowania wg wybranych kryteriów, ale tu niestety spotka nas niemiła niespodzianka. Nawet posortowanie dodanych ogłoszeń wg województwa czy kategorii wymaga zarejestrowania się w serwisie i opłacenia abonamentu. Nie ma możliwości przeglądania ogłoszeń bez zalogowania się, a tym samym opłacenia abonamentu. Mamy zatem do czynienia z taką samą sytuacją jak u poprzedników. Musimy zapłacić za coś, co jest za darmo w sieci. Z drugiej strony jest to dla nas spore ułatwienie i duża oszczędność czasu.

Skaner.com – interaktywna mapa nieruchomości. Pisaliśmy już o tej stronie TUTAJ, w kontekście wyszukiwania działek i adresów nieruchomości. Na stronie tej znajdziemy również aktualne licytacje komornicze dotyczące nieruchomości. Wszystko zebrane w jednym miejscu, wraz z danymi komornika i numerami księgi wieczystej. A co najważniejsze portal jest całkowicie darmowy. Nie ukrywa żadnych informacji, pozwala na sortowanie wszystkich ofert, jak i na sprawdzenie treści księgi wieczystej. Co najciekawsze, treść KW, też sprawdzimy na stronie skaner.com i to bez dodatkowych opłat – wystarczy, że posiadamy numer księgi wieczystej. A w większości licytacji komorniczych, komornik podaje do wiadomości, jaki jest numer księgi wieczystej licytowanej nieruchomości.

Jaką stronę wybrać?

W powyższym zestawieniu zdecydowanie wygrywa skaner.com, chociaż warto pamiętać, że w przyszłości może się to zmienić. Zwłaszcza kiedy serwis stanie się już bardziej popularny. Póki co możemy go zarekomendować, gdyż faktycznie jest darmowy i pozwala na przeglądanie aktualnych licytacji nieruchomości bez dodatkowych opłat.

[Głosów: 1   Average: 1/5]