Poprawa wpisu w księdze wieczystej

Aktualizacja informacji w księdze wieczystej

Do księgi wieczystej raczej nie zaglądamy na co dzień. Najczęściej zawarte tam informacje są nam potrzebne do sprzedaży, czy kupna nieruchomości, ewentualnie do sprawdzenia stanu faktycznego nieruchomości, czy ograniczonych praw rzeczowych. Teoretycznie dane zawarte w księdze powinny być aktualne i poprawne. W praktyce nie zawsze tak jest. W większości przypadków, to właściciel nieruchomości musi zadbać, by zawarte w księdze wieczystej informacje były prawidłowe, o czym nie zawsze się pamięta.

Błędy w księdze wieczystej

Może się zdarzyć, iż w księdze wieczystej zauważymy literówkę lub błąd w obliczeniach. Wbrew pozorom nie jest to rzadkość, zwłaszcza po wprowadzeniu internetowego rejestru ksiąg wieczystych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Do omyłki mogło bowiem dojść właśnie podczas przepisywania danych z księgi papierowej do systemu. Jeśli zauważyliśmy tego typu pomyłkę możemy zgłosić do sądu odpowiedniego dla (położenia nieruchomości) wniosek o poprawienie informacji. Błąd powinien zostać skorygowany w ciągu kilku dni, a samo złożenie wniosku jest bezpłatne.

Informacje zdezaktualizowane

Inny rodzaj błędu, który raczej szybko i bezpłatnie poprawimy to informacje zdezaktualizowane – niezależnie od nas. Mogą one dotyczyć np. zmiany nazwy ulicy, granic gminy, czy numerów działki. Podobnie jak literówki i czy błędy w obliczeniach, poprawimy je poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do sądu, bez dodatkowych opłat.
Niezgodność danych z rzeczywistym stanem prawnym

Jeśli księga wieczysta zawiera informacje nieaktualne, które powodują niezgodność danych z rzeczywistym stanem prawnym – powinniśmy jak najszybciej złożyć wniosek o ich poprawę. W tej sytuacji nie możemy jednak liczyć, że zrobimy to za darmo w ciągu kilku dni.
W przypadku dokonywania wpisu np. o wykreślenie hipoteki, czy zmianę właściciela nieruchomości konieczne jest złożenie odpowiedniego formularza i uiszczenie opłaty. Konieczne są także dokumenty, na podstawie których sąd dokona zmiany np. lista mazalny z banku o spłacie hipoteki, orzeczenie sądu o nabyciu spadku.

Jak dokonać wpisu w księdze wieczystej można znaleźć tutaj: Wniosek o wpis do księgi wieczystej

Po co zmieniać dane w księdze wieczystej?

Potocznie mówi się, że księga wieczysta, to swego rodzaju dowód osobisty nieruchomości. Powinniśmy wiec dbać, by zawsze zawierała aktualne dane, gdyż zdecydowanie usprawnia to wszelkie transakcje związane z nieruchomością. Ponadto, należy pamiętać, że domniemywa się, iż prawo ujawnione w księdze wieczystej wpisane jest zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, a prawo wykreślone z księgi wieczystej nie istnieje”.

[Głosów: 4   Average: 5/5]