W 2018 r. zakończył się rządowy program Mieszkanie dla Młodych, który funkcjonował przez ostatnie cztery lata. Według danych ze strony Ministerstwa rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyczerpano już wszystkie środki z zakładanego limitu tj. 762 mln złotych. Obecnie na wsparcie dofinansowania wkładu własnego mogą liczyć Ci, którzy jako termin wypłaty dofinansowania mieli wskazany 2018 r., a ich wnioski zostały poprawnie zweryfikowane i zarejestrowane w styczniu 2018 r.
Jeśli nie MM to co?
Już od jakiegoś czasu mówi się o rządowym programie Mieszkanie Plus, który ma zastąpić dotychczasowe Mieszkanie dla Młodych. Warto jednak zwrócić uwagę, iż program ten będzie funkcjonował na zupełnie innych warunkach, jest też skierowany do zupełnie innej grupy docelowej. Kto zatem przegapił składanie wniosku o dofinansowanie wkładu własnego z programu MM nie ma co już na nie liczyć.
Na czym będzie polegał Program Mieszkanie Plus?
Tak do końca trudno jednoznacznie określić, czy opisać warunki na jakich będzie przyznawane wsparcie w programie mieszkanie Plus, bowiem dopiero 12 czerwca br. Rada Ministrów przyjęła „Projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania”. Jednak już z samego tytułu można wywnioskować, iż będziemy mieli do czynienia z zupełnie innym rodzajem wsparcia, obejmującym trzy filary:
– tani wynajem mieszkania,
– budownictwo komunalne,
– oszczędzanie na cele mieszkaniowe.
Póki co, największe zainteresowanie wydaje się wzbudzać pierwszy z filarów, proponujący budowę, a następnie wynajem mieszkań z bardzo niskim czynszem. Mieszkania takie można by było wykupić na własność. Równie ciekawa wydaje się propozycja dofinansowania budownictwa społecznego, tak by samorządy otrzymały dofinansowanie do mieszkań komunalnych.
Wciąż jednak brak dokładnych informacji i kryteriów, jakie musieliby spełniać potencjalni beneficjenci programu. Pozostaje jedynie czekać, na kolejne kroki podejmowane przez rząd oraz deweloperów i gminy.